NORMAL DOĞUM İÇİN HAZIRLIK GEREKLİMİDİR?

bursa doğuma hazırlık eğitimiGünümüzde sosyal medya ve radyo,televizyon, gazete, gibi iletişim araçları sayesinde her şeyden haberdarız ve görüyoruz. Televizyonlarda korku dolu doğum sahneleri, haberlerde olumsuz doğum hikayelerinin abartılarak yayınlanması, kız çocuklarımızın doğuştan itibaren korku dolu doğum hikayeleri ile büyütülmesi günümüz Türk kadınını doğumdan korkar hale getirmiştir. Yani biz bu korkuları doğuştan edinmedik, yıllar içinde kazanıldı. Tabi ki de doğum korkusu sadece Türk kadınının sorunu değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlarda doğumdan korkmaktadır. Korkunun panzehiri bilgidir. Doğuma hazırlık eğitimleri ile doğru şekilde bilgilendirilirsek, gebelik boyunca pozitif doğum hikayeleri dinlersek ve doğumla ilgili olumlu düşünürsek doğumlarımız daha da güzelleşir. Normal doğum oranlarımız artar. O yüzdendir ki gelişmiş ülkelerde doğuma hazırlık kursları ve egzersizleri uzun zaman önce uygulanmaya başlamıştır.

Bir diğer konu da gene yanlış bilgilendirmelere bağlı gebelerimiz bebeklerine bir şey olacağı korkusu ile gebelik süresince yeteri kadar hareket etmemektedirler. Gebelikte yürüyüş ve yoga-pilates gebenin doğru nefesle birlikte doğum kanalının genişlemesine, karın bölgesindeki kasların güçlenip bebeği eylem sırasında itebilmesine, doğum kanalındaki kasların gevşemesini sağlayarak doğumu kolaylaştırmaktadır. Hareketsizlik, doğumda bebeğin kanala girmemesine, eylemin geç başlamasına veya uzamasına sonuçta sezaryenle doğum oranlarının artışına yol açmaktadır.

İnsan beden, ruh ve zihin üçgenin iletişiminden oluşmaktadır. Doğumda bedenin yaptığı içgüdüsel bir eylemdir. Düşünerek doğum yapamazsınız. Kendi içinize dönmelisiniz.  Bu dönüşü;  bilgi, nefes, meditasyon ve bedensel hareketlerle yapabilirsiniz

HAMİLELİKTE DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMLERİ

Doğuma hazırlık eğitimlerindeki amacımız anne adayını gebelik sürecinde ilerlerken en güzel şekilde bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak doğuma hazırlamaktır. Bursa daki Doğuma hazırlık kurslarımızda doğum nedir, nasıl başlar, doğum korkusu, doğum için uygun ortamlar, nefes ve gevşeme teknikleri, ilaç dışı rahatlatıcı teknikler, doğumda müdahaleler, babanın rolü, aktif pozisyonlar, tentene temas, anne-bebek dostu sezeryan üzerinde durmaktayız. Ayrıca bu eğitimlerle, gebe kendi doğumu ile ilgili sorumluluk almayı, kararlara aktif olarak katılmayı, doğum ekibini seçmeyi öğrenir. Doğumla ilgili tercihlerini belirler.

Doğuma hazırlık eğitimi için en uygun zaman 20.-28. Haftalar arasıdır. Eğitim bir hafta sonu cumartesi -pazar tüm gün sürmektedir. Anne adayı ne kadar erken haftalarda eğitime gelirse, o kadar uzun süre doğuma hazırlanması için zamanı olacaktır. Son haftalara doğru alınan eğitimin de tabi ki yararı olur fakat doğuma doğru zaten artan korkular ve tedirginlikler olacağı için kendi içine dönmesi için yeterli zamanı olamayacaktır. O yüzden eğitim son haftalara bırakılmamalıdır. Eğitimden öğrendiklerini kendi bedenine uygulayacak, her gün nefes çalışması yaparak doğuma kadar gevşeyecek ve rahatlayacak, korkularını giderecek, ikincisi doğru bir doğum ekibi kuracak, doula dediğimiz doğum destekçisine karar verecek, doğumdaki tercihlerini kabul edecek hekimine karar verecek. Doğumda gebenin en büyük destekçisi sevgili eşidir. Eşlerin de katılımı ile gerçekleşen bu eğitimler; babanın da doğumdaki rolünü belirlemede faydalı olmaktadır. Babalar içinde oldukça yararlı geçmektedir.

Süregelen yıllar içinde olumsuz doğum hikayeleri ve korkularımız kadınlarımızı aşırı kontrolcü bir davranış şekli içine sokmuştur. Doğum sırasındaki kontrol duygusu doğumun gidişatını engellemektedir. Normal doğum esnasında kadın önce kendine sonra ortama ve çevresine güvenerek kendisini bırakmalıdır. İşte eğitimlerdeki bir diğer amacımızda kendini bırakabilmeyi öğretebilmektir. Günümüzde gebelerimiz doğurma yeteneklerinin olduğunu unutmuştur, doğurtulmayı beklemektedirler. Bu eğitimlerle onlara yeniden doğurma yetenekleri olduğunu, doğumun annenin ve bebeğin birlikte gerçekleştirdikleri yüzyıllardır gerçekleşen içgüdüsel bir eylem olduğunu yeniden hatırlatıyoruz.

0 224 249 95 95 / 0 850 840 29 90 nolu iletişim numaralarından veya Web sitemizde bulunan iletişim butonlarından eğitimlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

One comment

  • Sıla Rengin

    8 Ağustos 2018 at 17:31

    Deniz hocamla, bebek sahibi olmayı planladığım süreçte tanıştık. Sağolsun bizi çok güzel yönlendirdi. Hamileliğim sürece kendisinin düzenlediği gebe yoga pilatesi eğitimlerine katıldım ve doğumum doğal sürecinde ilerledi. Gerek hamilelik sürecimdeki kontrollerimde gerekse doğum anında beni yönlendirmeleri ile baştan sonra çok rahat bir hamilelik süreci yaşadım. çok teşekkür ederim tekrar.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?