BEBEK MASAJIbebek mesajı

Bebek masajı, annenin bebeğine yumuşak ve sevgi dolu dokunuşlar hediye etmesidir. Bebeğiniz ile sağlıklı ve güçlü bir bağ kurabilmenin en doğal yoludur. Rahat, huzurlu ve sakin bir ortamda, günlük hayatın koşuşturmalarından bir süreliğine uzaklaşarak birlikte vakit geçirme imkanı sağlar. Babalarında bu etkinliğe katılmalarını,  anne-baba-bebeğin arasındaki bağı güçlendirmesi açısından tavsiye ediyoruz. Bebek masajı, ebeveynlerin, bebeklerinin ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olan, saygıyla dokunarak, sevginin güçlenmesine destek veren, bebeğiniz duygusal ve fiziksel gelişimine olumlu etkisi olur. Doğumdan kısa süre sonra bebeğinizle masaj yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Masaj sırasında anne ve bebek fiziksel ve duygusal olarak kesintisiz bir iletişim halinde olurlar. Ten tene ve göz göze temas da bulunmak stres hormonları olan kortizol ve adrenalin hormonlarının seviyesinin düşmesine, mutluluk ve sevinç ve rahatlama hormonları olarak bilinen oksitosin, serotonin ve dopaminin salgılanmasına böylece, bebekte huzursuzluğun azalmasına, kasların gevşemesi ve gerginliğin giderilmesine rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle karın masajı sayesinde sindirim sistemini uyarılarak gaz ve kolik sancılarının, kabızlık ve hazımsızlık sorunlarının, mide ağrıları, karın krampları ve gelişim sancılarının azalmasında bebek masajı çok etkilidir.

Ayrıca lenf bezlerini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirmekte, kan dolaşımı hızlandırmaktadır. Böylece bebeğinizin duygusal gelişimini, uyku alışkanlıklarının düzene girmesini geceleri mutlu, huzurlu uyku uyumasını sağlamaktadır. Doğal zeytinyağı veya bebe yağı ile yapılan masaj bebeğinizin cildindeki gerginlikleri azaltır, cildi daha da yumuşatır, böylece cildi pamuk gibi nemli kalır.

Sizde bebeğinizle birlikte katılacağınız bebek masajı eğitimlerimizden sonra evinizde rahatlıkla bebeğinize masaj uygulayabilecek, onun rahat ve huzurlu olduğunu tecrübe edebileceksiniz.

               0 224 249 95 95 / 0 850 840 29 90 nolu iletişim numaralarından veya Web sitemizde bulunan butonlarından bebek masajlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.


DOĞUMUN EVRELERİdoğum evreleri

DOĞUM 4 EVREDEN OLUŞUR.

1.EVRE RAHİM AĞZININ İNCELME- AÇILMA DÖNEMİ; AÇIKLIĞIN VE İNCELMENİN TAM OLMASI İLE BİTER

2.EVRE RAHİM AĞZININ AÇIKLIĞININ TAMAMLANMASI İLE BAŞLAR BEBEĞİN DOĞUMU İLE SONLANIR.

3.EVRE BEBEĞİN DOĞUMU SONRASI İLE BAŞLAR PLASENTANIN DOĞUMU İLE SONLANIR.

4.EVRE ANNE İLE BEBEĞİN BULUŞTURULMASI VE ANNENİN DURUMUNUN STABİL HALE DÖNMESİ İLE SONLANIR.

1.EVRE KENDİ İÇİNDE: ERKEN FAZ, ORTA FAZ VE GEÇİŞ FAZI OLMAK ÜZERE ÜÇE AYRILIR. 1.EVRE DOĞUMUN EN UZUN SÜREN EVRESİDİR.

ERKEN FAZDA RAHİM AĞZI 4 CM AÇIKLIĞA ULAŞIR. 20/30 DAKİKA ARALIĞINDA 30/40 SANİYE SÜREN KASILMALAR OLUR. ANNE BU DÖNEMDE DAHA SAKİNDİR. KASILMALAR İLE BAŞ ETMESİ OLDUKÇA KOLAYDIR. YÜRÜYÜŞ YAPABİLİR. KASILMALAR ARASINDA KONUŞABİLİR. DUŞ ALABİLİR. UYUYABİLİR. GEVEŞEME YAPABİLİR. TUVALET İHTİYACI ARTABİLİR. MÜZİK DİNLEYEBİLİR.BU FAZI EVDE GEÇİREBİLİRSİNİZ.

ORTA FAZDA RAHİM AĞZI AÇIKLIĞI 4 TEN 8 CM  ULAŞIR. KASILMALAR 2 DAKİKADA BİR 45/60 SANİYE UZUNLUĞUNDA SÜREBİLİR. AĞRILAR DAHA SIK VE ŞİDDETLİDİR. ANNE BU DÖNEMDE BİRAZ DAHA HASSASLAŞABİLİR. İÇE DÖNÜK OLABİLİR. NEFESİNE ODAKLANMIŞ OLABİLİR. KASILMALAR SIRASINDA SES ÇIKARABİLİR. KALÇA HAREKETLERİ YAPMAYA ÇALIŞABİLİR. YORGUN HİSSEDEBİLİR. YATAĞA GEÇİP DİNLEMEK İSTEYEBİLİR. DUŞ ALMAK İSTEYEBİLİR. EŞİNİN DESTEĞİ BU DÖNMEDE ÇOK ÖNEMLİDİR VE KENDİSİNİ GÜVENDE HİSSETMEK İSTEYEBİLİR. SERBEST HAREKET ETMESİ İÇİN DESTEKLENEBİLİR.BU EVREDE SOLUNUM EGZERSİZLERİ GEBEYİ RAHATLATACAKTIR

GEÇİŞ FAZINDA RAHİM AĞZI 8/10 CM ULAŞMIŞ OLUR. EN KISA FAZDIR. RAHİM AÇILMA EYLEMİNDEN İTME EYLEMİNE GEÇİŞ YAPAR. IKINMA İSTEĞİ GELİR. BACAKLARDA TİTREME AYAKLARDA SOĞUMA İLE ÜŞÜME HİSSEDİLEBİLİR. ANNE HIRÇIN OLABİLİR. DOKUNULMAK İSTEMEYEBİLİR. ÇARESİZ HİSSEDEBİLİR. POZİSYON DEĞİŞTİRMESİ İÇİN DESTEKLENEBİLİR. SÜRECİN SONUNA GELİNDİĞİ HATILATILABİLİR. GÖZÜNÜN İÇİNE BAKARAK HERŞEYİN YOLUNDA OLDUĞU SÖYLENEBİLİR. DOĞUM MASASINA ALINIR. IKINMA İSTEĞİ GELDİĞİNDE CESARETLENDİRİLİR.

2.EVRE :  RAHİM  AĞZININ AÇIKLIĞININ TAMAMLANDIĞI BEBEĞİN DOĞUMUNUN GERÇEKLEŞTİĞİ EVREDİR. YOĞUN IKINMA İSTEĞİ VARDIR. MAKATA BASKI ARTMIŞTIR. ADRENALİN SALGILANMAYA BAŞLAMIŞ VE ENERJİ AÇIĞA ÇIKMIŞTIR. NEFESİNİ TUTMADAN ÜFLEYEREK ENERJİYİ VAJİNA BÖLGESİNE YÖNLENDİREREK IKINMA İLE BEBEĞİN DOĞUMU GERÇEKLEŞİR.

3.EVRE: BEBEĞİN DOĞUMU GERÇEKLEŞMİŞ PLASENTASININ (BEBEĞİN EŞİNİN) DOĞUMUNUN BEKLENDİĞİ EVREDİR. DOĞUM SONRASI İLK YARIM SAAT İÇİNDE GERÇEKLEŞMESİ BEKLENİR. PLASENTA DOĞAL OLARAK AYRILIR. HAFİF KASILMA OLABİLİR.

4.EVRE: ANNE İLE BEBEK BULUŞTURULMUŞ BEBEK ANNENİN GÖĞSÜNE VERİLMİŞTİR. EŞ DOĞUMDA YANINDAYSA BİRBİRLERİNE SARILABİLİRLER. ANNENİN SON KONTROLÜ YAPILIR. PERİNENİN TEMİZLİĞİ YAPILIR. VE SON OLARAK ODAYA GEÇİŞ GERÇEKLEŞİR.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?