BURSA KIZLIK ZARI DİKİMİ,  ANESTEZİ İLE HYMENOPLASTİ,  BURSA KIZLIK ZARI DİKİMİ FİYATLARI

kızlık zarı

1-KIZLIK ZARI NEDİR?

Kızlık zarı, vajeni ay gibi çevreleyen düzensiz kenarlı görevi kesin olarak bilinmeyen bir dokudur. Kızlık zarı vajina mukozasının devamında kıvrım oluşturmuş bir yapıdır.  Bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak, bazıları da sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler. Kızlık zarı vajina girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir ve birkaç mm kalınlığındadır. Bazı kadınlar da doğuştan bulunmayabilir. Himen adını eski yunan dönemindeki evlilik veya düğün tanrısından almaktadır. İsmi dolayısı ile zar yapısında gibi düşünülse de tam anlamıyla zar dokusuna sahip değildir. Ağız içi dokusuna benzemektedir.

2-KIZLIK ZARI TİPLERİ NELERDİR?

kızlık zarı tipleriKızlık zarı tipleri; annuler(normal), imperfore (deliksiz),septalı (bölmeli),yarı septalı(yarı bölmeli),  kribriform (ortasında küçük çok delikli), kresentrik(yarım ay), tırtıklı, bozulmuş yapıda tipleri mevcuttur.

Annuler tip en sık görülen zar tipidir. Kadınların yaklaşık %80 inde görülen tiptir. Delik tam ortada yuvarlak şekildedir. Rahatlamış ve gevşemiş şekilde yeteri kadar kayganlık oluştuktan sonra ilişkiye girildiğinde kanama olması beklenmemektedir.

Deliksiz tip ise en nadir görülen tip olup, doğuştan ortada delik bulunmamaktadır. İlk adet görme ile birlikte içeride kan birikmesi sonucu ciddi ağrılara yol açıp problem yaratmakta, müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bölmeli tipte olan zar yapısı da çok nadir olarak görülmektedir. Ortada bant şeklinde bir yapı mevcuttur. Normalde herhangi bir belirti vermez, ilk cinsel ilişki ile birlikte ilişkiye girememe ve kanamada bir miktar artışa neden olmaktadır.

Yarım ay tipte zar yapısında zarın alt kısmı üst kısmına göre daha kalın ve geniştir. İlk ilişkide çok ciddi ağrıya ve kanamaya yol açabilmektedir. O yüzden ilişki öncesinde cerrahi müdahale gerekmektedir.

Küçük çok delikli tipte, oldukça nadir görülmektedir. Ortasında çok sayıda delik bulunmaktadır. İlk ilişkide çok ciddi kanamaya ve ağrıya yol açacağından evlenmeden önce mutlaka müdahale edilmelidir.

Yani kızlık zarı yapısı %80 oranında normal yapıda olsa dahi %20 oranında anomali görülebilmektedir. Bu durumda ilk gecede ciddi sorunlar yaşamanıza neden olmaktadır. O yüzden evlenmeden önce mutlaka jinekolog tarafından muayene edilip, zarınızın yapısı hakkında bilgi sahibi olmanızda önemli fayda bulunmaktadır.

3- KIZLIK ZARI MUAYENESİ NASIL YAPILIR? KONTROL SIRASINDA ACIR MI? VEYA ZARAR GELEBİLİR Mİ? 

Sadece kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bir muayene şekli olup, hiç bir acı hissetmez, hiç bir şekilde zararda görmezsiniz. Her kadında farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarında kanama olması veya olmaması durumu zarın bozulduğu anlamına gelmemektedir. Bu durumun anlaşılabilmesi için bir doktor muayenesi şarttır. Uzman tarafından kısa ve ağrısız bir şekilde sürdürülen bu işlem temiz bir ortamda büyük dudakların elle ayrılmasını sağlayarak gerçekleştirilir.

Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığı da bilinemez ancak yeni yani yırtılmadan sonraki yaklaşık ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir, yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce olmuş olsun fikir yürütülemez, ne zaman yırtıldığı bilinemez.

4-KIZLIK ZARI İLİŞKİ DIŞINDA NE ZAMAN YIRTILIR? 

İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu ,jimnastik, binicilik ve jimnastik gibi normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda kaza ile bazen de düşmelerde yırtılabilir. Yalnız bunların olma ihtimali oldukça düşüktür. Yırtılan kısımları hiçbir zaman kendiliğinden tekrar birleşemez, kapanamaz

5-MASTÜRBASYON YAPARKEN YIRTILABİLİR Mİ? 

Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.

6-İLK İLİŞKİDE ÇOK ACI VERİR Mİ? YA YIRTILMAZSA? YA KANAMAZSA?

Genelde bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipine de bağlı olmakla beraber yeterli ön sevişme süresi olursa rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde yeterli kayganlık sağlandıktan sonra ilişkiye girilirse acı vermez hatta kanamaz. İlk gecede kanama olmaması çiftlerimizi tedirgin etmektedir. Zaten rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde ilişkiye girildiğinde kanama olmasını beklemiyoruz, olsa da hafif lekelenme şeklinde olacaktır.

7- İLK İLİŞKİDE Kİ ACIDAN ÇOK KORKUYORUM, NE YAPABİLİRİM? 

Eşinizle birlikte ilişki öncesi cinsel bilgilendirme seansımıza gelirseniz, hem kızlık zarınızda ilişkiye engel bir durum var mı onu değerlendiriyoruz hem cinsel konularda ve ilk gece ile ilgili bilgilendirme yaparak korkularınıza engel oluyoruz.

8-KIZLIK ZARI DİKİMİ NASIL YAPILIR? 

Kızlık zarı birçok toplum içerisinde saflığın ve bekaretin simgesi olarak bilinmektedir. Kapalı toplumlarda ise cinsel bir tabu olarak algılanan zar büyük önem taşımaktadır. Kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işleme de himenoplasti adı verilir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Kızlık zarının tamir edildiği ancak jinekolog ya da adli tabip tarafından anlaşılabilir.

Kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Kalıcı ve geçici olmak üzere iki tip kızlık zarı dikim tekniği mevcuttur. Geçici kızlık zarı diktirme,ilişkiden birkaç gün öncesinde yapılacağı için cinsel ilişki süresinin gecikmesi ile birlikte dikişler açılır ve cinsel kanama gerçekleşmez. Zarın dikimi aşamasında doğru kabul edilen durum kalıcı olmasıdır. Kalıcı kızlık zarı diktirme, zarın bulunduğu bölgeden alınan ince zar gibi mukoza tabakası ile vajinanın girişi daraltılır, bu işlem dikim ile son buldurulur, buna flep yöntemi de denilmektedir. Daha sonrada dikişlerin alınması gerekmez. Operasyonun hemen arkasına normal hayata akışına dönüş sağlanır ve herhangi bir sıkıntı oluşmaz.

9- DİKİLDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Özel bir şey gerektirmez o bölgenin hijyenine dikkat etmek gerekir. Önden arkaya temizlik önemlidir. Rahatlıkla ertesi gün duş alabilirsiniz. Fakat duş sırasında o bölgeye lif sürmemek gerekli

10-DİKİLEN BİR KIZLIK ZARININ DİKİLDİĞİ İLİŞKİYE GİREN KİŞİ TARAFINDAN ANLAŞILIR MI? 

Kesinlikle hayır, sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir. Dikişler kesinlikle fark edilmez.

11- HER DOKTOR BU AMELİYATI YAPABİLİR Mİ?

Hayır. Kızlık zarını sadece kadın doğum uzmanı dikebilir. Pek çok jinekolog da bu ameliyatı prensip olarak yapmaz.

12-KIZLIK ZARI DİKİMİ FİYATI NEDİR?

Kızlık zarı dikimi fiyatı tamir edilecek olan alanın genişliğine, anestezi şekline ve kalıcı veya geçici yapılma tekniğine, bulunduğunuz şehre, muayenehane veya klinikte yapılmasına göre değişmektedir. Zar dikim fiyatı hakkında bilgi almak için öncesinde muayene olmanız gerekmektedir. Eğer işlemi muayenehanemizde yaptıracaksanız öncesinde ve sonrasında kontrol muayene ücreti talep edilmemektedir.

İlgili yasa ve tıp etiği gereği kızlık zarı dikimi ücretleri ile ilgili İnternet sitelerinde veya benzeri medya araçlarında fiyat bilgisi verilmemektedir. Sorularınız ve merak ettiğiniz konular için doğru ve güvenilir adrestesiniz. Bilgi ve randevu için 0 224 249 95 95 numaralı telefondan bizleri arayabilirsiniz.

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?