BURSA KÜRTAJ,  ANESTEZİ VE ULTRASON İLE GÜVENLİ KÜRTAJ,  BURSA KÜRTAJ FİYATLARI

bursa kürtajKürtaj nedir?

Bursa kürtaj ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Kürtaj genellikle sedasyon (hafif uyuyarak) veya lokal anestezi altında vakum tekniği ile yapılmaktadır. Gebelik kürtajı; rahim içinde gebeliğin sonlandırılması yöntemidir. Kürtaj; istenmeyen gebeliklerde, boş gebelik, ölü gebelik, riskli gebelik, anomalili sakat bebeklerde de yapılır. Gebelik sonlandırması için yapılan kürtaja bebek aldırma, çocuk aldırma gibi isimler de verilir. Ayrıca anormal kanaması ve rahim kalınlaşması olan kadınlarda tanı ve tedavi amaçlı yapılmaktadır.

İşlem sırasında iki çeşit anestezi yöntemi kullanılır. Bunlardan birincisi sedasyon dediğimiz anestezi uzmanı tarafından uygulanan yöntemdir. Hastanın damar yolu açılır ve damar yolu ile uyuması için bazı ilaçlar verilir. Sedasyonda kişi uyur, hiçbir şey duyup hissetmez. İşlemden sonra hemen uyanır normal hayati işleyişine geri döner. Hastaların birçoğu bu tip anestezi şeklini tercih eder. Lokal anestezi ise kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.  Rahim ağzının birkaç noktasına lokal anestezik madde enjekte edilir. 5-10 dakika beklendikten sonra işleme başlanır. Kişinin bilinci yerindedir, işlem sırasında hafif bir kasık ağrısı olur.

Kürtaj yapılırken en yaygın vakum yöntemi kullanılır. İşlem jinekolojik muayene masasında yapılır, kişinin üzeri örtülür, uygun boyutta spekulum vajinaya takılır. Rahim ağzı tek dişli dediğimiz aletle tutulduktan sonra rahim ağzının içinden kanul rahim içine doğru ilerletilir. Kanülün ucuna negatif basınca ayarlanmış plastik enjektör takılır. Kanül negatif basınç etkisi ile kesenin yapısının bozulmasına yol açar. İşlem 5- 10 dakika arasında sürer. Kanama kontrolü işlem sonrasında mutlaka yapılmalıdır. Ultrason ile de rahim içi kontrol edilmelidir. İşlemden sonra yarım saat ile bir saat arasında dinlendirilir. Önerilerden sonra kişi günlük yaşamına geri dönebilir. 10 gün sonrada mutlaka kontrole gelinmelidir

Kürtaj, ne kadar da olsa bir cerrahi girişimdir, belirli riskleri mevcuttur. O yüzden ortamın temizlik ve hijyen koşulları enfeksiyon gelişme riski açısından önemlidir. Doktorun tecrübesi de oldukça önemlidir. İşlem öncesinde ve sonrasında mutlaka ultrason ile kontrolleri yapılmalıdır. Sedasyon altında işlem olacaksa öncesinde 5 saat açlık durumu önemlidir .Lokal anestezi olacaksa açlığın bir önemi yoktur.

Kürtajdan sonra yemek yeyip içebilir, eve gidince duş alabilirsiniz. Bir hafta on gün kadar kanamanız devam eder, sonra kanama kesilir. Adetinizi ise yaklaşık bir ay sonra görürsünüz. 15 güne kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtaj yasak mıdır?

Ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak kürtaj yapılabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş bir kadın yasal olarak evli değilse kendi imzası ile kürtaj olabilir. 18 yaşını doldurmamışsa ebeveynlerinin onayı gerekir. Eğer kişi resmi olarak evli ise eşinin imzası gerekir.15 yaşında küçükler de ise anne-babanın onayı olsa dahi bu durum mutlaka adli birimlere bildirilmelidir.

Kürtaj fiyatları nedir?

Kürtaj fiyatları, kürtaj yapan yerlere, şehirlere göre, doktora göre değişir. Fakat en önemli etken gebeliğin haftasıdır. Kürtaj yaptırma kararı verirken doktorun tecrübesi , gittiğiniz kliniğin fiziki ve hijyen koşulları oldukça önemlidir.   Bursa’da kürtaj yapan doktor arıyorsanız  0 224 249 95 95 / 0 850 840 29 90 nolu iletişim numaralarından veya Web sitemizde bulunan iletişim butonlarından kürtaj hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gizlilik Taahütnamesi

Muayenehaneye başvuru sebebiniz ve size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında(TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998, 23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka kişi ve şahıslara şikayetiniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?