bursa doğal doğum

Doğal Doğum Nedir?

Doğum, kadın hayatında yüzyıllardır kendiliğinden gerçekleşen fizyolojik bir olaydır. Doğal doğum ise, bu süreci mümkün olduğunca bozmadan eylemin kendi kendine başladığı, tıbbi gereklilik durumunda müdahalenin olduğu, bebeğin doğar doğmaz kordonu kesilmeden anne göğsü ile buluşarak ten tene temasın sağlandığı ve belli bir süre annenin göğsünde kaldığı doğum şeklidir. Bu yaklaşım için günümüzdeki uygulamalarda; doğal doğum, normal doğum, aktif doğum, içsel doğum, fizyolojik doğum, suda doğum, hipnozla doğum, gibi pek çok ifade kullanılmaktadır.

Doğal doğumun en çok kabul edilen diğer tanımı da anne adayının içgüdülerinin rehberliğinde kendi doğumuna aktif olarak katıldığı ve gereksiz müdahalenin yapılmadığı doğum şeklidir. Buna İçgüdüsel doğum da diyebiliriz. Yani kadının kendi içine döndüğü, düşünerek değil bilinçaltı seviyede gerçekleştirdiği doğum şeklidir. Bu sayede aktive olan hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlamaktadır. Düşünerek ve sorgulayarak doğal doğum yapamayız. Gereksiz yapılan her müdahalenin doğumun işleyişi ve hormonların salınımı üzerine negatif etkisi vardır.

Doğal doğum yapılabilmesi için anne adayının gebe kaldığı dönemden itibaren doğuma hazırlanması gerekmektedir. Bunun için doğuma hazırlık eğitimleri, nefes, yoga-pilates çalışmalarına katılabilirler. Sonrasında ise gebenin eğitimlerde öğrendiklerini her gün kendi üstünde çalışarak bedenini ve zihnini doğuma hazırlanması önemlidir.

Doğuma hazırlık ve doğum felsefesi üzerine uluslararası birçok organizasyon ve kuruluş bulunmaktadır. Bunları içinde en çok bilineni Uluslararası Lamaze Organizasyonu’dur. Fernand Lamaze, 1950 li yıllarda Fransa’ da nefes teknikleri ile doğum anlayışını geliştirerek sistemini kurmuştur. Doğuma Felsefi yaklaşım getirerek bunları birkaç madde içinde toparlamıştır. Ayrıca Bradley Felsefesi, Kitzinger Felsefesi , Leboyer Felsefesi, Michel Odent, Janet Balaskas, Pam England ve Marie Mickey Mongan yaklaşımları da bulunmaktadır.

Bu yöntemlerde doğal doğuma hazırlamada temel olan noktalar aşağıdaki gibidir;

*Kadını bilgilendirmek (Doğumun anatomisi ve fizyolojisi, nefes ve gevşeme teknikleri)

*Doğum korkusunu gidermek

*Doğum ağrısı ile baş etmede gevşeme tekniklerini öğretmek

*Beynin bedeni kontrol etmesini öğretmek

*Doğumda kadının hareket özgürlüğünün sağlanması

*Doğumda ağrıyı gidermek için su desteğini sağlamak

*Doğuma kadının yanında eğitimli eşinin/doğum destekçisinin alınması

*Bebek doğar doğmaz loş ışık ve gürültüsüz bir ortamda anne göğsü ile tentene temasın sağlanması

*Kordonun geç klemplenmesinin sağlanması

Doğal doğumu destekleyen uygulamalar doğum öncesinden başlayıp doğum sonuna kadar sürmektedir. Tabi ki bunun yanında anne adayına sağlanan doğum ortamı da önemlidir. Anne adayına güven ve mahremiyetin olduğu ortamı sunmalıyız. Gebe kendi bedeni ve ruhuna güven ve saygı duymalıdır. Doğumda anne adayına destek olacak sevdiği birinin (arkadaş/eş/doğum koçu) yanında olması önemlidir. Doğum, anne adayının işi olup, doktor ve ebe rehberlik yapmalı, tıbbi gereklilik durumunda müdahale etmelidirler.

Sonuç olarak doğum, yüzyıllardan beri kendiliğinden gerçekleşen bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonudur. Bu fizyolojik süreçte, gereğinde tıbbi müdahale yapılması önemlidir. Gebelik döneminde ve doğumda rol olan tüm hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlamakta ve doğumun gerçekleşmesini sağlamaktadırlar. Yeter ki, bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonu olan doğum eyleminin gerçekleşmesine izin verelim.

Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

drdenizgüleryüz

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

1
×
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?