Doğumun Evreleri

doğum evreleriDOĞUM 4 EVREDEN OLUŞUR.

1.evre rahim ağzının incelme- açılma dönemi; açıklığın ve incelmenin tam olması ile biter

2.evre rahim ağzının açıklığının tamamlanması ile başlar bebeğin doğumu ile sonlanır.

3.evre bebeğin doğumu sonrası ile başlar plasentanın doğumu ile sonlanır.

4.evre anne ile bebeğin buluşturulması ve annenin durumunun stabil hale dönmesi ile sonlanır.

1.evre kendi içinde: erken faz, orta faz ve geçiş fazı olmak üzere üçe ayrılır. 1.evre doğumun en uzun süren evresidir.

Erken fazda rahim ağzı 4 cm açıklığa ulaşır. 20/30 dakika aralığında 30/40 saniye süren kasılmalar olur. Anne bu dönemde daha sakindir. Kasılmalar ile baş etmesi oldukça kolaydır. Yürüyüş yapabilir. Kasılmalar arasında konuşabilir. Duş alabilir. Uyuyabilir. Gevşeme yapabilir. Tuvalet ihtiyacı artabilir. Müzik dinleyebilir. Bu fazı evde geçirebilirsiniz.

Orta fazda rahim ağzı açıklığı 4 ten 8 cm ulaşır. Kasılmalar 2 dakikada bir 45/60 saniye uzunluğunda sürebilir. Ağrılar daha sık ve şiddetlidir. Anne bu dönemde biraz daha hassaslaşabilir. İçe dönük olabilir. Nefesine odaklanmış olabilir. Kasılmalar sırasında ses çıkarabilir. Kalça hareketleri yapmaya çalışabilir. Yorgun hissedebilir. Yatağa geçip dinlemek isteyebilir. Duş almak isteyebilir. Eşinin desteği bu dönmede çok önemlidir ve kendisini güvende hissetmek isteyebilir. Serbest hareket etmesi için desteklenebilir. Bu evrede solunum egzersizleri gebeyi rahatlatacaktır

Geçiş fazında rahim ağzı 8/10 cm ulaşmış olur. En kısa fazdır. Rahim açılma eyleminden itme eylemine geçiş yapar. ıkınma isteği gelir. Bacaklarda titreme ayaklarda soğuma ile üşüme hissedilebilir. Anne hırçın olabilir. Dokunulmak istemeyebilir. Çaresiz hissedebilir. Pozisyon değiştirmesi için desteklenebilir. Sürecin sonuna gelindiği hatırlatılabilir. Gözünün içine bakarak her şeyin yolunda olduğu söylenebilir. Doğum masasına alınır. ıkınma isteği geldiğinde cesaretlendirilir.

2.evre :  rahim  ağzının açıklığının tamamlandığı bebeğin doğumunun gerçekleştiği evredir. Yoğun ıkınma isteği vardır. Makata baskı artmıştır. Adrenalin salgılanmaya başlamış ve enerji açığa çıkmıştır. Nefesini tutmadan üfleyerek enerjiyi vajina bölgesine yönlendirerek ıkınma ile bebeğin doğumu gerçekleşir.

3.evre: bebeğin doğumu gerçekleşmiş plasentasının (bebeğin eşinin) doğumunun beklendiği evredir. Doğum sonrası ilk yarım saat içinde gerçekleşmesi beklenir. Plasenta doğal olarak ayrılır. Hafif kasılma olabilir.

4.evre: anne ile bebek buluşturulmuş bebek annenin göğsüne verilmiştir. Eş doğumda yanındaysa birbirlerine sarılabilirler. Annenin son kontrolü yapılır. Perinenin temizliği yapılır ve son olarak odaya geçiş gerçekleşir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?