Vajinismus Nedir?

30 Haziran 2017 by bursakadindogum4
vajinismus-nedir-1200x814.jpg

Cinsel birleşme sırasında vajinayı çevreleyen kaslarda korku ve endişe sonucu yineleyici istemsiz kasılmalar olması ve cinsel birleşmenin gerçekleşemesi. …

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus;cinsel birleşme sırasında vajinayı çevreleyen kaslarda korku ve endişe sonucu yineleyici biçimde istemsiz kasılmalar olması ve cinsel birleşmenin gerçekleşememe durumudur. Tüm dünyada sıkça karşılaşılan bir cinsel problemdir.Ülkemizde ortalama olarak her on kadından biri eşi ile ilişkide vajinismus sorunu yaşamaktadır. Vajinismus,kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hemde eşine karşı suçluluk hisssetmesine neden olur.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ

Vajinismusun en sık görülen nedenleri arasında psikolojik kaygılar ağırlık kazanır.Kız çocuklarına öğretilen veya irademizin bilinçdışımıza kodladığı “cinsellik kötüdür.”,”kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken şeydir.” düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli yer tutar.

Bazende cinsel bilgi eksikliği, basit bir utanma ve cinsel duygulardaki baskılanma neden olabilir.

Bazende altta yatan neden özellikle çocukluk dönemindeki travmatik yaşantıdır.Bu durumda geçmişde yaşanmış taciz gibi travmatik olayların bilinçdışına itilen bugünkü izdüşümleri ve etkileri iç çatışmalara neden olup beden-zihin bütünlüğünü bozarak vajinismusa yol açabilir.

Vajinismus nedenlerini toparlayacak olursak;

 • İlk cinsel denemede acı duyma
 • Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan aile
 • Zayıf güçsüz anne, baskıcı otoriter baba(baba-kız ilişkisinde güçlükler)
 • Cinsel şiddet ve taciz, iğrenme veya hoşlanmama
 • İstemeden zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle uyumsuzluk ve iletişim sorunları
 • Başarısızlık korkusu veya performans kaygısı
 • Cinsel tabular, yanlış bilgiler ve inanışlar
 • Kişilik bozuklukları
 • Ağrı eşiğinin düşük olması
 • Vajinal kayganlıkla ilgili problemler, cinsel organın giriş yerinin bilinmemesi
 • Kadının cinsel obje olarak algılanması
 • Ağrılı jinekolojik muayene deneyimi, vajinal enfeksiyonlar

VAJİNİSMUSUN BELİRTİLERİ

Vajinismus hastalarında kasılmalar sadece vajina girişinde değil, aynı zamanda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun başka bölgelerindeki kaslarda da görülmektedir. Bu kişilerde cinsel ilişkiyi izleyen zaman içinde vucutta yaygın kas ağrıları görülür. Kas ağrılarının yaygın olması vajinismus hastalığının şiddetli olduğunu gösterir.Bazı hastalarda ise kasılmalar tüm vücuda yayılmaksızın yalnızca vajina bölgesinde gerçekleşmektedir.

Vajinal kasılmaların çoğu hasta tarafından hissedilmekle birlikte,kişinin eşi tarafından da farkedilir. Eşler bu durumu adeta “vajina girişini kapatan bir duvar”gibi algılamaktadır.Kadınlar ise “orada bir duvar var”gibi ifadeleri sıklıkla kullanırlar. Kontrol dışındaki bu kasılmalar; kadında endişe, korku ve “panik atak benzeri” bir durum yaratır. Sonunda kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iterek ilişkiyi sonlandırır. Ailelerin bu durumu bilmesi veya ilk geceye ait deliller istemeleri, ya da “hala çocuğunuz olmuyor mu?” şeklindeki soruları çiftin durumunu zora sokar. Genellikle kadın suçlanır ve erkeğin evliliği bitirmesi istenir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNE YAKLAŞIM

Vajinismus tedavisinde,  kişiye özel bir tedavi planı gerekir. Tedavide problemi çözmek istemek ve yapabileceğine inanmak önemli bir adımdır. %100 tedavisi vardır. Vajinismus hastasının hikayesi üzerinden bir tedavi programı oluşturulur.Eşlerin katılımı destek ve anlayışı iyileşmeye olumlu bir katkı sağlar.

Öncelikle çiftler kişilik analizleri,evlilik ilişkileri,iletişim düzeyleri,cinsellikle ilgili düşünceleri ve duygusal çatışmalarınıda içine alan bütüncül bir değerlendirmeden geçirilmesi gerekir. Gene ilk gece, ilk cinsel ilişki,kızlık zarı ile ilgili yerleşmiş yanlış düşüncelerin ve inançların değiştirilmesi için bilgilendirme yapılır..

Bursa Vajinismus tedavisi sırasında çeşitli egzersiz programları yapılır.Bunlardan birkaçı;

-Kendi bedenini tanıma egzersizleri,

-Derin gevşeme egzersizleri,

-Pelvik taban kaslarını kontrol altına almayı sağlayan,egzersizler verilir.Bu egzersizlere’ Kegel Egzersizleri’ denir ve bu kasların üzerindeki bilinçli kontrol arttırılır.Vajinismus tedavisinin en önemli aşamalarından birini bu egzersizler oluşturur.

-Vajina genişletme egzersizleri.

Bu egzersizlerin tamamı,vajinismus tedavisinin başlangıcında tüm hastaları tedirgin edebilir.Ancak aşama aşama bu noktaya gelindiğinde,vajinismus hastasının kendine güveni ve kontrolü artar.Gereğinde terapist eşliğinde egzersizler yapılmaya başlanır ve ev ödevleriyle devam eder.Ev ödevlerinin iyi çalışılması ,tedavinin başarısını ve süresini etkileyen en önemli faktörlerdendir.İyice gevşemeyi öğrenen vajinismus hastalarında, bu uygulamalar son derece kolay olur.

Evlendikten sonra vajinismus gibi bir cinsel problemi yaşamamak için öncesinde mutlaka hastalarıma jinekolojik muayene yaptırmalarını ve cinsel bilgilendirme almalarını öneriyorum..


4 comments

 • Gamze E.

  22 Şubat 2018 at 09:45

  Deniz hocam, sayenizde kabusum olan vajinismustan kurtuldum. artık hem hayatımı hem de evliliğimi kötü etkilemeye başlamıştı. hem yaklaşımınız hem de tedavi yönteminiz benim bu sorunu atlatmamda büyük rol oynadı. iyi ki varsınız. teşekkürler.

  Reply

  • bursakadindogum

   20 Mart 2018 at 10:47

   Gamze hanım değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

   Reply

 • Nalan Ö.

  2 Mart 2018 at 16:56

  Hocam iyi ki arkadaşımın tavsiyesine uyarak size gelmişim. Tahminimden çok daha kısa sürede hastalığım geçti. Çok teşekkür ediyorum tekrar

  Reply

  • bursakadindogum

   20 Mart 2018 at 10:48

   Nalan hanım yorumlarınız için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.


Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

bursa tüp bebek

1979 yılında Kırıkkale’ de doğdum. Orta ve lise eğitimimi Kayseri Nuh Mehmet Baldöktü Anadolu Lisesinde tamamladım. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum...

İnstagram

Tüm Hakları Saklıdır. Op. Dr. Deniz Güleryüz Çakmak

Open chat
1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?